Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová Windows 7 pracují bez klávesnice

29. 10. 2008

 Nová Windows 7 pracují bez klávesnice

 

BEZ KOMENTÁŘE: Microsoft Windows 7 zdroj: Microsoft

Operační systém Windows 7, který americký Microsoft připravuje jako následníka po systému Vista, bude pracovat rychleji oproti Vistě. Zároveň by měl být pro uživatele přívětivější a jednodušší na ovládání. Uvedl to Microsoft s tím, že nový operační systém má odstranit omyly Visty, které zklamaly mnoho uživatelů na celém světě.

29. 10. 2008 11:46

Testovací verzi Windows 7 chce Microsoft spustit počátkem příštího roku. Mezi jejími funkcemi bude technologie pro dotekové displeje a možnosti, jak dát systému osobitější ráz.

Operační systémy od Microsoftu řídí chod 90 procent osobních počítačů na světě. Vista sklidila velkou kritiku za to, že nebyla příliš kompatibilní s některým hardwarem.

O její pomalé spouštění opřel svou marketingovou kampaň rival Apple. Účelnost tradičních Windows navíc zpochybňují kvanta softwarových aplikací, které se dají získat po internetu.

Ovládejte počítač dotykem, ale i hlasem

Gates prohlásil, že po více než desetiletí vývoje již vyzrály nové způsoby interakce s počítačem, a ty se nyní mohou stát hlavním proudem.

 

"Jsme na zajímavé křižovatce - dnes se téměř veškerá interakce děje mezi počítačem a myší, během příštích let se však výrazně zvýší role řeči, obrazu a inkoustu," řekl Gates.

 

Nové technologie dají uživatelům možnost ovládat počítače kromě dotyků i hlasem, budou schopny automaticky třídit různé druhy obrazových materiálů a používat místo klávesnice elektronický inkoust.

 

 

Microsoft proto změnil postoj a rozhodl se hodnotit úspěch podle pozitivních zkušeností uživatelů. Předtím pro něj byla důležitější technická stránka věci.

"Nejlepší technické řešení nefunguje pokaždé," říká Julie Larsonová-Greenová, vice prezidentka Microsoftu, která dohlíží na vývoj Windows 7. Jako příklad uvedla souboj videokazet Betamax a VHS na přelomu 70. a 80. let, který vyhrál technicky méně dokonalý systém VHS.

 

"Obecně se má za to, že je Vista pošramocená značka," uvedl analytik Morningstar Toan Tran. Microsoft se proto uchýlil k filozofii, podle níž je nejlepším řešením jednoduchost. Vista šla do prodeje v lednu minulého roku a od té doby se k ní prodalo přes 180 miliónů licencí.

Manažeři Microsoftu ale přiznávají, že se do Visty vkládaly přehnané naděje a výsledek nesplnil očekávání. U Windows 7 by se to nemělo opakovat. Nový operační systém bude mít na hardware stejné požadavky jako měla Vista, aby si uživatelé nemuseli kvůli Windows 7 kupovat nová zařízení. Microsoft také uvádí, že již vyřešil problémy s kompatibilitou systému s dalším zařízením, napsala agentura Reuters.