Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thermalright T-Rad 2 - kamarád výkonných grafik

29. 10. 2008
Thermalright T-Rad 2 - kamarád výkonných grafik Tisk E-mail

Linkuj si !
V dnešní recenzi se podíváme na zbrusu nový chladič T-Rad 2. Je to jeden z vůbec prvních chladičů, jenž by měl disponovat plnou podporu nové řady Radeonů, a to konkrétně HD4850, HD4870 a HD4870X2. Jak si vedl oproti referenčnímu chladiči?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
:

Pár slov na úvod...

Pokud jste si již pořídili nějaký model ze série nových 48** Radeonů, jistě jste si již také kladli otázku, jak takové žhavé monstrum uchladit. O referenčních chladičích této nové řady karet zrovna moc dobré zvěsti nekolují, a tak by skutečně bylo výplodem zdravého rozumu takový referenční chladič vyměnit. V dnešní recenzi se tedy podíváme na zoubek novému T-Rad 2 z dílen společnosti Thermalright.

Vyplatí se měnit?

Je pravda, že většinou má právě náhrada původního továrního chladiče za model alternativní a patřičně kompatibilní pozitivní efekt. Zejména pak v případě, že jsme jím osadili grafický čip nějaké velmi výkonné karty (nebo alespoň opravdu žhavého monstra; viz. HD4850 nebo 8800GTS), které se mnohdy spíš něž jako akcelerátor chovají jako ústřední topení. To nelze vyvrátit.

Před koupí chladiče samotného je tedy zapotřebí si položit hned několik otázek. Proč; jaký a za kolik. První otázka bývá většinou kladně zodpovězena třemi nejčastějšími důvody - tišší chod, přetaktování a přehřívání. Pokud trpíte alespoň jedním takovým problémem, stačí už jen zvolit ten správný kousek, nesmíme se ale hned unáhlovat - pokud výrobce na svých webových stránkách tvrdí, že je s vaší grafickou kartou vámi vyhlédnutý chladič kompatibilní, ještě nutně neznamená, že je tím nejvhodnějším kouskem na trhu. Není všechno zlato, co se třpytí. O tom se koneckonců přesvědčíme i v dnešní recenzi. Abych nezapomněl - důležitým faktorem při výběru nového chladiče je i jeho cena. Nemá smysl brát zbytečně předražené kusy, příliš šetřit se ovšem také nevyplácí. Člověk musí být při vybírání pečlivý, nekupujeme přece žádnou redukci nebo obyčejný kabel, ale chladič, který se cenově už zase pohybuje někde úplně jinde.

Radeon HD4850 na scéně

Co test chladičů, to výměna karty - ano, zatím se to tak může zdát, nicméně se opravdu nejedná o žádný cílený záměr. Stará dobrá Gigabyte NVIDIA GeForce 8800GTS už byla přece jen trošku neaktuální a tak to chtělo prostě změnu. Přivítejte proto v našem testu novější, modernější, ale zato o poznání "topivější" Radeon HD4850. Jestli jsem v předešlém článku tvrdil, že 8800GTS je radiátor, pak novou 4850ku vyrábí přímo v pekle. Teploty jsou skutečně nesrovnatelné, o to se také ale stává větší výzvou pro námi testované chladiče, která jistě nenechá vydechnout ani na okamžik.


Holka už nejsi "aktuální"...


... jak si povede nový T-Rad 2 v porovnání s referenčním chladičem?

Nyní si ještě ve stručnosti uvedeme podrobnější specifikace našeho "pokusného králíka".

 

HD4850 512

GeForce 8800 GTS 512

grafický čip ATI Radeon HD4850 GeForce 8800 GTS
typ jádra RV670 G92
technologie výroby 55 nm 65 nm
paměť 512MB DDR3 512MB DDR3
rozhraní PCI-E 2.0 x16 PCI-E 2.0 x16
šířka paměťové sběrnice 256it 256bit
frekvence jádra 625 MHz 650MHz
frekvence pamětí 1986MHz 1940MHz
přídavné napájení verze 10 verze 10
cena asi 5000 Kč s DPH asi 6000 Kč s DPH

Není HD4850 jako HD4850...

Plánujete-li pořídit jednoho zástupce z řad modelů HD48** nebo snad už nějakého z nich doma máte, dejte si pozor na jednu skutečně zásadní věc. Na fotografii umístěné pod tímto odstavcem můžete vidět grafickou kartu, jíž na trhu seženete, stejně jako výše uvedenou, pod názvem ATi Radeon HD4850. Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma "sesterskými" kartami je v tom, že na ní T-Rad 2, ale ani některé jiné chladiče, prostě neupevníte. Všimněte si, že rozměry karty, chladič, rozmístění pamětí, umístění čipu a vůbec celkový layout se od svého "referenčního" vzoru liší v totální míře. Někteří prodejci uvádějí tento "předělek" jako edici Lite - ne ve všech obchodem ji ale naleznete takto označenou. Vždy se proto ujistěte, že kupujete skutečně HD4850 s referenčním vzhledem. Na tuto skutečnost upozorňuje i Thermalright na svých webových stránkách.

Citace v originále:

The models listed are based on ATI and Nvidia’s reference mechanical layout. Some manufacturers stray away from the standard and develop their own layout. For those, Thermalright holds no responsibility in case of incompatibility after purchase of Thermalright product(s).

zdroj: Thermalright


Plánujete měnit chladič a taktovat? Bacha na ni... mohla by vám působit problémy s inkompatibilitou.